AOC Agon AG241QG - test monitora dla graczy

AOC Agon AG241QG - test monitora dla graczy

Łukasz Ruszkowski | 12.07.2018, 14:13

Monitory dla graczy stają się powoli standardem na naszych biurkach. Nic więc dziwnego, że firma AOC – w Polsce znana z przystępnych cenowo monitorów – postanowiła wypuścić ekran dla bardziej wymagających zawodników. Jak sprawdza się w boju? Sprawdźmy to. Zapraszam do recenzji monitora AOC Agon AG241QG.

AOC Agon AG241QG to 24-calowa monitor przeznaczona dla graczy. Pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 2560x1440 z odświeżaniem 165 Hz. Dodatkowo monitor wyposażony jest w technologię Nvidia G-Sync, a cena poniżej 2000 zł sprawia, że jest to jeden z najtańszych sprzętów z tym systemem.

Dalsza część tekstu pod wideo

AOC Agon AG241QG #1

Design monitora wyraźnie wskazuje na jego przeznaczenie – do gier i dla graczy. Ramka monitora jest cienka i bardzo standardowa, ale tył skrywa grubą czerwoną płytę, która nadaje urządzeniu drapieżnego charakteru. Z tyłu znajduje się też miejsce na przykręceni nóżki bądź uchwytu VESA.

No właśnie, nóżka. Zatrzymajmy się przy niej, bo wyróżnia się tutaj naprawdę na plus. Posiada bowiem kilka opcji ustawień, których próżno szukać u konkurencji. Sama podstawa obraca się o 20 stopni w prawo i lewo, co pozwala na ustawienie ekranu pod idealnym kątem. Uchwyt monitora również możemy przesuwać w górę i dół, a także nachylać monitor. Miłym dodatkiem jest miarka, która pozwala nam zaznaczyć ulubioną wysokość monitora i np. w razie przeprowadzki będziemy mogli szybko ustawić urządzenie w wybranej pozycji. Przy tym wszystkim jest niezwykle stabilna oraz nie zajmuje dużo miejsca. Monitor nie upadnie nawet wtedy, gdy w emocjonalnym uniesieniu uderzymy pięścią o biurko.

AOC Agon AG241QG #2

Oprócz tego mamy tutaj kilka dodatkowych bajerów – rączkę do przenoszenia monitora np. na LAN party oraz uchwyt na słuchawki. Ten ostatni wart jest dokładnego opisania. Znajduje się z prawej strony monitora i, co ważne, można go swobodnie ukryć, gdy nie będzie nam potrzebny. Tym samym znika ryzyko ułamania wystającego elementu.

Monitor wyposażony jest w szereg portów. Zaczynając od tych najważniejszych – wyjść wideo – mamy tutaj dostęp do HDMI oraz DisplayPortu. To drugie pozwoli na wykorzystanie pełni mocy urządzenia oraz uruchomienie najwyższego odświeżania i najlepszej jakości technologii G-Sync. AOC postanowił też wyposażyć swój ekran w dużą ilość portów USB 3.0. Z tyłu znajdują się dwa pierwsze porty oraz wyjście typu B, które służy do zasilenia modułu USB. Z prawej strony mamy dwa kolejne porty, z których jeden oferuje Fast-Charge. Znajdują się tam także wyjścia słuchawkowe i mikrofonowe.

AOC Agon AG241QG #3

Na samym dole ramki umieszczono fizyczne przyciski do sterowania monitorem. Cieszę się, że nie użyto tutaj dotykowych przycisków, bo te pozostawiają czasem dużo do życzenia. Nasze przyciski mają duży, wyczuwalny skok, a użytkowanie ich to przyjemność. Gorzej z menusami, bo te są trochę pokręcone. Zajęło mi dłuższą chwilę, żeby się w nich połapać.

Nie menusy jednak ważne, a to, co się dzieje na ekranie. I muszę przyznać, że dzieje się sporo i to pozytywnych rzeczy. Odświeżanie na poziomie 165 Hz oraz G-Sync zapewniają ogromną płynność działania. Nie uświadczyłem spadków czy szarpania obrazu ani w dynamicznym Doomie, ani w bardziej spokojnym Guild Wars 2. Rozdzielczość 2K sprawiła również, że gry wyglądały po prostu cudnie. Płynne i bez najmniejszych ścinek, cieszyły oko. Sam pracuję na rozdzielczości 1080p i szczerze powiem, ciężko było mi się przestawić z powrotem.

Monitor ma też wbudowanych kilka ciekawych funkcji, które ułatwią życie gracza. Potrafi przypominać o potrzebie zrobienia sobie przerwy, co w przypadku długich sesji z grami jest kluczowe, aby nie popsuć sobie oczu. Mamy też możliwość „przetaktowania” odświeżania monitora, aby przekroczyć narzucane przez DisplayPort 144 Hz. Nie zapomnijcie ustawić tej opcji, bo ja spędziłem trochę czasu, próbując osiągnąć obiecane 165 Hz. Monitor ma też wbudowane głośniki, które brzmią w porządku.

AOC Agon AG241QG #4

Z rzeczy, których mi tutaj zabrakło, chciałbym zobaczyć gotowe zestawy ustawień dla gier. Sprzęt kierowany do tej grupy odbiorców powinien coś takiego zaoferować, aby ułatwić życie graczom. Wszystkie ustawienia musimy wprowadzać ręcznie.

Podsumowując, AOC zaoferowało naprawdę porządny monitor dla graczy w rozsądnej cenie. Za taką kwotę można bez problemu przymknąć oko na brak presetów dla graczy i pobawić się chwilę ustawieniami. W nasze ręce oddano porządne urządzenie, które oferuje G-Sync i rozdzielczość 1440p. Jeśli szukacie monitora dla graczy, to oferta AOC jest z pewnością warta rozważenia.

Za użyczenie monitora do testów dziękujemy firmie Sarota PR.

Łukasz Ruszkowski Strona autora
cropper