Newsy Paweł Musiolik
07.08.2018 14:52
| Mobile |
HTC przędzie coraz gorzej. Smartfonowy biznes ciągle w dół
HTC przędzie coraz gorzej. Smartfonowy biznes ciągle w dół

Jakiś czas temu pisałem, że smartfonowy dział Sony ma się coraz gorzej i powoli umiera. Z HTC jest jeszcze gorzej. Firma od dawna toczy się dół, próbując odwrócić fatalną passę. Ale z roku na rok jest coraz gorzej.

HTC od paru lat notuje coraz gorsze wyniki. Firma co prawda chciałaby się odbić i wrócić do czasów gdy miała ponad 10% smartfonowego rynku, ale to poza ich zasięgiem. Najnowszy raport finansowy pokazuje, jak głęboko w czarnej dziurze jest HTC.

Smartfonowy dział Sony umiera

Skonsolidowane przychody firmy spadły o 37% względem ostatniego kwartału i aż o 77% gdy porównamy je do tego samego okresu w 2017 roku. To najgorszy wynik w historii firmy od... 2003 roku. Łączny przychód HTC w tym roku zamyka się na razie w $544 milionach, co jest wynikiem gorszym o 54% w porównaniu do 2017 roku.

HTC zanotowało stratę netto 68 milionów dolarów w ostatnim kwartale i gdyby nie sprzedaż Google części firmy odpowiadającej za tworzenie sprzętu za 1,1 miliarda dolarów, z HTC byłoby jeszcze gorzej.

HTC ma twardy orzech do zgryzienia. Firma produkuje kolejne smartfony (ostatnio HTC U12+), ale nikt ich nie chce i nikt ich nie kupuje. HTC Vive ma co prawda 12% globalnego rynku VR, ale przychody z tego segmentu są za niskie, by firma mogłaby być zadowolona. HTC będzie musiało przejść głęboką restrukturyzację i liczyć, że to wystarczy. W przeciwnym razie - z rynku zniknie niegdyś duży gracz.

htc
Źródło: https://www.digitimes.com/news/a20180807PD204.html